Modelco Blog

Kadına Dair Herşey

Grip aşısı nasıl uygulanır?

Grip aşısı diğer aşılar gibi kol kaslarının içine yapılan bir aşıdır. Rahatlıkla herhangi bir sağlık kuruluşunda yaptırılabilir. Kendine özel iğnesiyle yapılır. Bu aşı kendi iğnesiyle gelir ve tek kullanımlıktır.

Read More

Grip aşısının yan etkisi var mı?

Grip aşısının yan etkileri normal aşılardan farklıdır. Aşının yapıldığı yerde hafif bir kırarıklık görülebilir. Bu kızarıklık bir ya da iki gün içinde geçer. Bu da önemli bir yan etki olarak

Read More

Grip aşısı zararlı mı?

Grip aşısı alerjisi olan kişilerde yan etkiler yaratabilir. Onun haricinde bir ya da iki gün süren kırgınlık ve halsizlikten başka önemli bir yan etki görülmez.

Read More

Grip aşısının etkisi ne kadar sürer?

Grip aşısının hayat boyunca koruyuculuğu vardır. Fakat grip mikrobu dönemsel olarak kendi kendini yeniler ve bağışık sistemini yanıltır. Bu yüzden her yıl yeni bir aşı yapılması bu mikrobun yeniden oluşmasını

Read More

Soğuk algınlığı nedir?

Soğuk algınlığı özellikle solunum yoluyla bulaşır. Virüslerle oluşan burun akıntısı, kırgınlık ve öksürükle seyreden bir hastalıktır. Ara ara ateş görülebilir. Tüm üst solunum yollarını tutan hastalıklara denir.

Read More

Soğuk algınlığının belirtileri nelerdir?

Soğuk algınlığı, soğuk havalarda karşılaşılan burun akıntısı, öksürük, hapşurma, gözlerde yanma, halsizlik, kulak ağrısı, eklem ağrısı, iştahsızlık gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Read More

Soğuk algınlığı nasıl tedavi edilir?

Soğuk algınlığının tedavisi destek tedavisidir. Özellikle dinlenmek ve bol sıvı almak gerekir. Yardımcı destek için burun açıcı, pastil ve gargaralar kullanılabilir. Ağrıyla başa çıkılmıyorsa ağrı kesiciler de tüketilebilir.

Read More

Grip ve nezle arasındaki farklar nelerdir?

Griple nezle arasındaki belirtilere bakılırsa, en ayırt edilici fark nezledeki burun akıntısı olur. Gripte ise ateş, eklem ağrısı, boğaz ağrısı görülür. Griple nezleyi ayırt etmek zordur, çünkü nezle gibi başlayan

Read More

Soğuk algınlığından korunmanın yolları nelerdir?

Soğuk algınlığından korunmanın en önemli yolu el temizliği. Özellikle öksürürken ya da hapşururken mikropların dağılmasını önlemek için ağız elle kapatıldığından, tüm mikroplar ele geçer. Eller yıkanmazsa bu mikropların bulaşması kolaylaşır.

Read More

Domuz gribi nasıl bulaşır?

Domuz gribi mevsimsel grip gibi aynı şekilde bulaşır. Virüsün özelliği diğer mevsimsel grip virüsleriyle benzerlikler gösterir. Solunum yoluyla, yani öksürme ve hapşurmayla bulaşır.

Read More